UKENYTT FRA ORDFØREREN UKE 36 og 37
Nå har den politiske aktiviteten i Båtsfjord kommune for alvor kommet i gang igjen med møter både i formannskap, teknisk utvalg og regionråd de siste to ukene.
De fleste sakene som ble behandlet i formannskapet og teknisk utvalg skal videre til kommunestyret 23.9. for endelig avgjørelse. Du finner referat fra møtene i formannskapet og teknisk utvalg her ved å trykke på riktig utvalg: https://prod01.elementscloud.no/publikum/938795592/Dmb Lenke til et annet nettsted.
Øst-Finnmarkrådet hadde møte i Kjøllefjord 7. og 8. september. Møtene i regionrådet består i all hovedsak av informasjon om og drøfting av aktuelle felles saker for Øst-Finnmark. I noen tilfeller sender vi i etterkant av møtet uttalelser i enkeltsaker. Denne gangen fikk vi informasjon om kystmuseene i Finnmark, om Losa-ordningen, og vi fikk oppdatert informasjon fra Finnmarksykehuset som møtte med sin ledelse. Det ble også orientert om rapporten fra et utvalg som har sett på åpen gruppe i fiskeriene. Øst-Finnmarkrådet vil trolig komme med en høringsuttalelse om dette utvalgets forslag.
Båtsfjord kommunestyre har vedtatt at Båtsfjord kommune skal bli med i «Museene for kystkultur og gjenreisning i Finnmark IKS». Museene i Berlevåg, Gamvik og Kjøllefjord er blant museene i dette interkommunale selskapet. Drift av museene er et spleiselag mellom kommune, stat og fylke. For tiden er bevilgningene så lave at oppstart i Båtsfjord ikke er mulig. Vi håper på at statsbudsjettet vil rette opp underfinansieringen av selskapet.
Fylkeskommunen satser friskt på Losa. Yrkesfag er nå blitt lovlig i henhold til opplæringsloven med forskrifter. Ordningen utvides med flere tilbud, bl.a. matfag i vg1 med elever fra Båtsfjord og Vardø, som har startet opp nå i høst. Det planlegges også å gjeninnføre vg1 studiespesialisering gjennom Losa-ordningen. Det søkes om forsøk om dette med oppstart neste høst.
Neste uke blir det kommunestyremøte onsdag 23.9. kl. 18.00 i kommunestyresalen. Møtet vil bli overført på kommune-tv her: https://batsfjord.kommunetv.no/ Lenke til et annet nettsted. Sakspapirene blir lagt ut denne uken her: https://prod01.elementscloud.no/publikum/938795592/DmbMeeting/604 Lenke til et annet nettsted.
Dersom du har problemer med å komme deg opp i kommunestyresalen, så kan du møte opp i 1. etasje på rådhuset og følge sendingen fra møterommet der.
Førstkommende lørdag planlegger jeg årets ordfører-perletur i Båtsfjord. Denne gangen starter vi ved Klausjorda barnehage lørdag 19. september kl. 16.00. Turen går til Neptundalsdemninga. Du finner beskrivelse av turen her: https://perletur.no/tur/216018 Lenke til et annet nettsted. Det blir trekning av fine premier for de som deltar.
Dersom du ikke har gått perletur tidligere i år, så har du også mulighet til å delta på denne kampanjen: https://friluftsraad.perletur.no/nyheter/perletur-kampanje-med-m%C3%A5lgruppe-de-som-s%C3%A5-langt-i-2026-ikke-har-kommet-i-gang Lenke til et annet nettsted.
Vennlig hilsen
Øyvind Hauken
Ordfører Båtsfjord kommune

Sist oppdatert
