Bakgrunnen for initiativet er dagens trafikksituasjon i områdene, hvor parkering langs fylkesveien skaper utfordringer både for trafikksikkerhet, fremkommelighet og vinterdrift.
Som en del av det videre arbeidet har Båtsfjord kommune hatt møte med representanter fra Ordo hytteforening og Adamsdalen hytteforening for å avklare behov, plassering og framtidig drift av utfartsparkeringene.
Det er generelt positiv holdning til tiltaket fra både kommunen og hytteforeningene.
I møtet ble det gitt følgende anslag for parkeringsbehov:
• Ordohøyda: ca. 75 biler ved maksimal belastning
• Adamsdalen: ca. 30 biler ved maksimal belastning
Det ble også gitt viktige innspill knyttet til plassering og vinterdrift. Hytteforeningene anbefaler at parkeringsplassene etableres høyere i terrenget enn dagens fylkesvei, slik at snø i større grad blåser av området. Dette bygger blant annet på erfaringer fra Kongsfjorddalen.
Finnmark fylkeskommune arbeider nå videre med prosjektering og nødvendige avklaringer i saken. Båtsfjord kommune har signalisert at kommunen stiller seg positiv til tiltaket og vil bidra i det videre arbeidet med å finne gode løsninger for framtidig drift og vintervedlikehold.
Det vil også bli sett på muligheten for samarbeid med entreprenør som allerede har vintervedlikehold på fylkesveien, for å redusere framtidige driftskostnader.
Tiltaket er fortsatt i planleggingsfasen, og det vil komme ytterligere informasjon etter hvert som prosjektet utvikles videre.
Hilsen
Munt Båtsfjord kommune

